Tempulli Zashilunbu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Tempulli Zashilunbu (tibetane: བཀྲ་ཤིས་ལྷུན་པོ་) njohur në anglisht si Tashilhunpo Monastery është tempulli më i madh i sektit të Verdhë të budizmit në Tibetin e prapshëm, ka një histori mbi 500-vjeçare. Ai është qendra e veprimeve fetare e aktiviteteve politike të Bançan Lamas. Ai u ndërtua në shpatet e malit, ka mbi 50 pallate fetare dhe mbi 200 dhoma. Ndër to pallati i budës Maitreya është 30 metra i lartë, ka 5 kate sallash, ku vendoset busti i budës 26,2 metra i lartë. Ky bust u derdh me 6700 liang ar dhe mbi 115 mijë kile tunxi. Në bust janë zbukuruar mbi 1400 kokra diamant, margaritar, gurë të çmuar etj.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[1]