Jump to content

The Balkan Girls

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"The Balkan Girls"
Skeda:Elena Gheorghe - The Balkan Girls.JPG
Këngë nga Elena Gheorghe
Publikimi10 Mars, 2010
FormatiShkarkim Digjital, CD Single
ZhanriPop, latin
Gjatësia3:00
TekstshkruesLaurentiu Duta, Ovidiu Bistriceanu, Alexandru Pelin, Daris Mangal
ProducerLaurentiu Duta
Kronologjia e këngëve
"Pana la Stele" "The Balkan Girls"
"The Balkan Girls"
Festivali Evropian i Këngës 2009
ShtetiRumania
PerformuesElena Gheorghe
GjuhaAngleze
KompozitorëLaurenţiu Duţă, Ovidiu Bistriceanu,
TekstshkruesLaurenţiu Duţă, Alexandru Pelin,Daris Mangal
Performanca e Finales
Vendi në Gjysëm-Finale9-të
Pikët në Gjysëm-Finale67
Vendi në Finale20-të
Pikët në Finale40
Paraqitjet tjera
◄ Pe-o margine de lume (2009)   
Playing with Fire (2010) ►

The Balkan Girls është një single nga Elena Gheorghe. Kënga The Balkan Girls (Vashat e Ballkanit) bëri përveti të gjith adhuruesit e muzikës Ballkanike dhe ishte #1 në Balkanika Music Television. Gjithashtu kjo këngë riprezantoi RumaninëFestivalin Evropian të Këngës 2009 që u mbajt në Moskë. Elena u kualifikua në finale me vendin e 9-të me 67 pikë, ndërsa në finale u mund nga 19 shtete duke marrë vendin e 20-të me 40 pikë.

Kënga është shkruar nga Laurenţiu Duţă, Alexandru Pelin,Daris Mangal, ndërsa në versionin e ri u bënë edhe të tjerë si Laurentiu Duta, Ovidiu Bistriceanu, Alexandru Pelin, Daris Mangal, muzika u kompozua nga Laurenţiu Duţă dhe Ovidiu Bistriceanu që ishin edhe tekstshkrues në të njejtën kohë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]