The Balkan Girls

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
"The Balkan Girls"
Këngë nga Elena Gheorghe
Publikimi 10 Mars, 2010
Formati Shkarkim Digjital, CD Single
Zhanri Pop, latin
Gjatësia 3:00
Tekstshkrues Laurentiu Duta, Ovidiu Bistriceanu, Alexandru Pelin, Daris Mangal
Producer Laurentiu Duta
Kronologjia e këngëve

"Pana la Stele" "The Balkan Girls"

Flag of Romania.svg "The Balkan Girls"
Festivali Evropian i Këngës 2009
Shteti Rumania
Performues Elena Gheorghe
Gjuha Angleze
Kompozitorë Laurenţiu Duţă, Ovidiu Bistriceanu,
Tekstshkrues Laurenţiu Duţă, Alexandru Pelin,Daris Mangal
Performanca e Finales
Vendi në Gjysëm-Finale 9-të
Pikët në Gjysëm-Finale 67
Vendi në Finale 20-të
Pikët në Finale 40
Paraqitjet tjera
◄ Pe-o margine de lume (2009)   
Playing with Fire (2010) ►

The Balkan Girls është një single nga Elena Gheorghe. Kënga The Balkan Girls (Vashat e Ballkanit) bëri përveti të gjith adhuruesit e muzikës Ballkanike dhe ishte #1 në Balkanika Music Television. Gjithashtu kjo këngë riprezantoi RumaninëFestivalin Evropian të Këngës 2009 që u mbajt në Moskë. Elena u kualifikua në finale me vendin e 9-të me 67 pikë, ndërsa në finale u mund nga 19 shtete duke marrë vendin e 20-të me 40 pikë.

Kënga është shkruar nga Laurenţiu Duţă, Alexandru Pelin,Daris Mangal, ndërsa në versionin e ri u bënë edhe të tjerë si Laurentiu Duta, Ovidiu Bistriceanu, Alexandru Pelin, Daris Mangal, muzika u kompozua nga Laurenţiu Duţă dhe Ovidiu Bistriceanu që ishin edhe tekstshkrues në të njejtën kohë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]