The Balkan Girls

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga The Balkan girls)
Jump to navigation Jump to search
"The Balkan Girls"
Këngë nga Elena Gheorghe
Publikimi 10 Mars, 2010
Formati Shkarkim Digjital, CD Single
Zhanri Pop, latin
Gjatësia 3:00
Tekstshkrues Laurentiu Duta, Ovidiu Bistriceanu, Alexandru Pelin, Daris Mangal
Producer Laurentiu Duta
kronologjia e këngëve

"Pana la Stele" "The Balkan Girls"

Flag of Romania.svg "The Balkan Girls"
Festivali Evropian i Këngës 2009
Shteti Rumania
Performues Elena Gheorghe
Gjuha Angleze
Kompozitorë Laurenţiu Duţă, Ovidiu Bistriceanu,
Tekstshkrues Laurenţiu Duţă, Alexandru Pelin,Daris Mangal
Performanca e Finales
Vendi në Gjysëm-Finale 9-të
Pikët në Gjysëm-Finale 67
Vendi në Finale 20-të
Pikët në Finale 40
Paraqitjet tjera
◄ Pe-o margine de lume (2009)   
Playing with Fire (2010) ►

The Balkan Girls është një single nga Elena Gheorghe. Kënga The Balkan Girls (Vashat e Ballkanit) bëri përveti të gjith adhuruesit e muzikës Ballkanike dhe ishte #1 në Balkanika Music Television. Gjithashtu kjo këngë riprezantoi RumaninëFestivalin Evropian të Këngës 2009 që u mbajt në Moskë. Elena u kualifikua në finale me vendin e 9-të me 67 pikë, ndërsa në finale u mund nga 19 shtete duke marrë vendin e 20-të me 40 pikë.

Kënga është shkruar nga Laurenţiu Duţă, Alexandru Pelin,Daris Mangal, ndërsa në versionin e ri u bënë edhe të tjerë si Laurentiu Duta, Ovidiu Bistriceanu, Alexandru Pelin, Daris Mangal, muzika u kompozua nga Laurenţiu Duţă dhe Ovidiu Bistriceanu që ishin edhe tekstshkrues në të njejtën kohë.

Referencat[redakto | përpunoni burim]