The Brian Jonestown Massacre

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Brian Jonestown Massacre
Background information
Gjithashtu njohur siBJM
The BJM
OrigjinaSan Francisco, California, United States
ZhanretPsychedelic rock, folk rock, neo-psychedelia, Shoegazing (early)
Vitet aktik1990–present
LabeliBomp! Records
TVT Records
Tee Pee Records
Antar/ëtAnton Newcombe
Matt Hollywood
Frankie "Teardrop" Emerson
Collin Hegna
Ricky Maymi
Daniel Allaire
Joel Gion
Rob Campanella
Anëtarët e kaluarsee below
Websitehttp://www.brianjonestownmassacre.com

Brian Jonestown Massacre është një grup amerikan me karakter rok psychedelic formuar në San Francisko në vitin 1990. Grupi gjithashtu ka eksperimentuar me zhanre të ndryshme si folk, blues rock, rok acid, shoegazing, Electronica, dhe rock eksperimental.

Brian Jonestown Massacre filloi si një grup shoegazing në San Francisko në vitin 1990. Emri "Brian Jonestown Massacre" është një ndërlidhje e emrit të themeluesit dhe ish kitaristit të grupit të mirënjohur The Rolling Stones, dhe vendodhjes të vetëvrasjes masive me karakter kult në qytezën Jonestown, Guajana. Ata kanë fituar famë në media për konsumimin e madh të drogës si dhe me marrëdhënien e trazuar me mediat të liderit të grupit, Anton Newcombe.

Documentary[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bashkë me grupin The Dandy Warhols, BJM ishin subjekti kryesor i dokumentarit te vitit 2004 Dig!. Filmi prezanton marrëdhënien midis dy grupeve muzikore, duke theksuar më tepër marrëdhenien midis liderit të BJM Anton Newcombe dhe kolegut të tij ne grupin The Dandy Warhols Courtney Taylor-Taylor.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.discogs.com/Brian-Jonestown-Massacre-Pol-Pots-Pleasure-Penthouse/release/3695523
  2. ^ http://www.youtube.com/watch?v=1pmZdFYrMxg