Den nationnale winsten

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga The National Gain)
Jump to navigation Jump to search
Ballina e ed. të parë të Den nationnale winsten (The National Gain).

The National Gain (Swedish title: Den nationnale winsten) është vepra kyesore e shkencëtarit, filozofit dhe politikanit finlandez Anders Chydenius, e botuar në vitin 1765.[1][2] Në vepër Chydenius argumenton në favor të të drejtave të eksportit të lirë për pcovincën Ostrobothnia dhe shtron themelet e liberalizmit, tregtisë së lirë dhe industrisë - njëbmëdhjetë vite përpara veprës së Adam Smithit,The Wealth of Nations (Pasuria e Kombeve) (1776).[1][2][3] 

Në libër, Chydenius sulmon subvencionin e eksporteve si një shembull të efekteve të kqija të ndërhyrjes qeveritare në çështjet ekonomike.[2][4]


Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Anders Chydenius, From 1729 to 1803. ActonInstitute.org Religion & Liberty. Volume 16, Number 3. - Kontrolluar 18 gusht 2015
  2. ^ a b c Galles, Gary. (Sept. 15, 2014). Before Adam Smith There Was Chydenius. Mises Institute
  3. ^ Lars Magnusson, (2004). The Tradition of Free Trade, Routledge, fq. 129 
  4. ^ The National Gain Archived 1 December 2005[Date mismatch] at the Wayback Machine., Anders Chydenius Foundation - Kontrolluar 18 gusht 2015

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]