Jump to content

The Pillars of the Earth

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

The Pillars of the Earth është një roman historik nga autori uellsian Ken Follett i botuar në vitin 1989 për ndërtimin e një katedrale në qytetin imagjinar të Kingsbridge, Angli. Është vendosur në mesin e shekullit të 12-të, kryesisht gjatë Anarkisë, midis kohës së fundosjes së Anijes së Bardhë dhe vrasjes së Thomas Becket. The Pillars of the Earth u bënë vepra e tij më e shitur e cila u bë më vonë në një serial prej 8 pjesësh më 2010.

The Pillars of the Earth tregon historinë e Philip, përpara Kingsbridge, një murg i devotshëm dhe i shkathët i nxitur për të ndërtuar katedralen më të madhe gotike që bota ka njohur. . . e Tomit, muratori që bëhet arkitekti i tij - një njeri i ndarë në shpirtin e tij. . . e Zonjës së bukur, të pakapshme Aliena, e përhumbur nga një turp i fshehtë. . . dhe e një beteje midis të mirës dhe së keqes që do ta kthejë kishën kundër shtetit dhe vëllait kundër vëllait.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]