The Polar Express (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Movie-Box

Express Polar ne Shqip (Ekspersi Polar) është një 2004 të kapur lëvizje kompjuter-animated film bazuar në librin e fëmijëve me të njëjtin titull nga Chris Van Allsburg. Shkruar, prodhuar, dhe të drejtuar nga Robert Zemeckis, karakteret e njeriut në film ishin të animuar duke përdorur punën e të veprimit të jetojnë teknikë të kapur, me përjashtim të kamerierë që heq qafe çokollatë të nxehtë në tren, sepse bëmat e tyre ishin të pamundura për aktorët jetojnë për të arritur. Kapur Performance teknologji përfshin lëvizjet e aktorëve të jetojnë në karaktere vizatimor. Filmi yje Daryl Sabara, Nona Gaye, Jimmy Bennett, dhe Eddie Deezen, me Tom Hanks në gjashtë role të ndryshme. Filmi gjithashtu përfshiu një shfaqje nga Tinashe në moshën 9, i cili më vonë fitoi ekspozimit, si një këngëtare pop në vitin 2010, si model CGI-për "Girl Hero". Filmi u prodhua nga Castle Rock Entertainment në bashkëpunim me Shangri-La Music, ImageMovers, Playtone dhe thotë Artë, për Warner Bros efektet vizuale dhe kapjen e performancës janë bërë në Sony Pictures Imageworks. Studio e parë të lëshuar filmin $ 170,000,000 në të dy konvencionale dhe IMAX 3D në teatrot e mërkurë, nëntor 10, 2004.

Historia e Filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në prag të Krishtlindjeve, një djalë i ri që jeton në Grand Rapids, Michigan, është duke shpresuar për të besuar në frymën e vërtetë të Krishtlindjeve. Ai papritmas dëgjon një zhurmë nga katin e poshtëm dhe shkon për të hetuar. Duke parë një hije e asaj që duket të jetë Santa Claus, ai shpejt zbulon se ajo është e prindërit e tij. Ai shkon përsëri në dhomën e tij dhe duket me revista dhe enciklopedi për konfirmimin e Santa Claus dhe Polit të Veriut, por pa dobi. Dëgjimi prindërit e tij e ardhshme, ai shkon përsëri në shtrat dhe pretendon të jetë në gjumë, ndërsa prindërit e tij pëshpëritje për mënyrën se si ai kishte qëndruar deri vonë një herë dëgjuar për Santa Claus. Rreth një orë pasi ata largohen, një magji fantazi tren quajtur Express Polar tërheq deri para shtëpisë së tij. Ai është ftuar në bordin nga dirigjenti misterioze trenit (Tom Hanks) për udhëtim për Polin e Veriut. Edhe pse ai fillimisht heziton, ai bordet treni fillon menjëherë pas largimit të tij.

Në tren, Boy Hero ballafaqohet me një grup të fëmijëve të tjerë që janë në rrugën e tyre për të parë Santa Claus, duke përfshirë edhe një vajzë e re, një know-it-all, dhe një djalë të vogël të vetmuar nga Çikago, Illinois. Djali gjithashtu ballafaqohet me një endacak misterioze, që jeton në krye të trenit, si inxhinier dhe zjarrfikës. Ata duhet të kapërcejnë një sërë pengesash: Në një moment, djali dhe ski endacak poshtë tren si ajo shkon poshtë një mal i madh, për të mos u goditur dhe me sa duket rrëzuan jashtë trenit nga tunelit Flattop, një tunel që ka vetëm një inç mes çatinë e trenit dhe çatinë e tunelit. Në një pikë tjetër, një tufë të blloqeve Caribou gjurmët. Më vonë, pin argat mbajtjen e mbyt bashkë prishet. Tren, tani jashtë kontrollit dhe me Hero Boy, Girl Hero, dhe në këmbë dirigjent në frontin, pastaj arrin "Glacier grykë malore," një zonë me zbritje nota pjerrta. Të tre duhet të mbajë mbi fort si shpejtesi tren nëpër Glacier grykë malore dhe mbi një liqen të ngrirë. Pin argat i trenit bie mbi akull, plasaritje, dhe zjarrfikës zëvendëson pin argat me një formë u-je. Që nga gjurmët e trenit janë ngrirë nën akull, dirigjent duhet të udhëheqin inxhinier dhe zjarrfikës drejt anën tjetër të liqenit si akull thyen deri pas tyre.

Ata arrijnë së shpejti Poli i Veriut dhe për të gjetur se djali e vetmuar (emri i të cilit është shpallur që të jetë Billy) hipur vetëm në vëzhgim (Caboose) makina nuk duan të shohin Santa sepse ai vjen nga një shtëpi të thyer në anën e keqe e tij qytetin e lindjes dhe thotë se asnjëherë nuk e Krishtlindjeve rezulton edhe për të. Djali dhe vajza të kandidojë përsëri në përpjekje për të marrë atë që do të vijnë së bashku me ta, por Boy Hero aksidentalisht hapa në levë mosçiftimi dhe Caboose shpejtesi prapa. Tre prej tyre udhëtojnë nga seksioni në seksion i zonës industriale Polit të Veriut, së pari duke vizituar qendra e kontrollit, atëherë Hall Duke përfunduar, dhe më në fund një depo para se ata janë dërguan përsëri në qendër të qytetit nga një airship. Si ata shikojnë përgatitjet e fundit, një kambanë bie jashtë sajë Santa së. Djaloshi zgjedh atë dhe dridhet ajo, duke kujtuar se vajza mund të dëgjoni një zile më parë kur ai nuk mund. Si më parë, ai nuk mund ta dëgjojë atë. Djali pastaj thotë se ai beson në Santa dhe frymën e Krishtlindjeve. Ai reflektim Santa në zile, shtrëngon zile përsëri, dhe të shëndoshë dëgjon të saj në fund. Ai i jep bell përsëri në Santa.

Djali është i zgjedhur me kujdes nga Santa Claus për të marrë "dhuratë e parë të Krishtlindjeve". Kuptuar se ai mund të zgjidhni asgjë në botë, djali kërkon bell bukur-bombastik argjendi (që besimtarët mund ta dëgjojnë vetëm) e cila ra nga sajë Santa së. Djali vendos zile në xhep e mantelit të tij, dhe të gjithë fëmijët shikojnë si Santa merr vrull për dërgesat e tij vjetore.

Fëmijët të kthehet në tren, dhe dirigjent grushta letra në çdo biletë. Këto letra magji një formë të këshillave (të tilla si "Mëso", "e Plumbit", ose "Believe" për Girl Know-it-Të gjitha, Hero, dhe Boy Hero respektivisht). Si lë treni, Boy Hero zbulon xhepin e mantelit të tij është grisur dhe zile mungon. Miqtë e tij sugjerojnë se ata do të kthehen jashtë për të gjetur atë, por është tepër vonë. Ai është i pikëlluar nga humbja e kambanës së tij, por është i kënaqur kur sheh Billy mbajnë deri tanishme e tij në hyrje të tij, duke treguar se tashmë e Santa kishte vizituar atë. Kur treni arrin në shtëpinë Boy Hero, ai thotë lamtumirën e tij për të gjithë miqtë e tij, dhe valët nga porta e shtëpisë së tij, si treni tërheq larg. Në mëngjesin e Krishtlindjeve, motra e tij gjen një dhuratë të vogël të fshehur prapa pemës, pasi të gjithë të tjerët kanë qenë të hapura. Boy Hero hap të tashmen dhe zbulon se është zile, e cila kishte gjetur në Santa selinë e sajë të tij. Kur djali i bie ziles, ai dhe motra e tij mrekulli në zë të bukur, por për shkak se prindërit e tyre nuk besojnë në Santa Claus ose të Krishtlindjeve, ata nuk e dëgjojnë atë. Linja e fundit në film përsërit të njëjtën linjë e fundit nga libri:

"Në një kohë, shumica e miqtë e mi mund të dëgjoj zile, por si viteve të kaluara, ai ra në heshtje për të gjithë ata. Edhe Sara gjetur një Krishtlindjeve se ajo nuk mund të dëgjoj zë e saj e ëmbël. Edhe pse unë e kam rritur vjetër, zile akoma unaza për mua, pasi ajo bën për të gjithë ata që vërtetë besojnë. "