Jump to content

Thika e betejës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Thikë e Betejës)
Një KM2000 Moderne e Ushtrisë Gjermane.

Një thikë beteje është një thikë luftimi e krijuar vetëm për përdorim ushtarak dhe e destinuar kryesisht për luftime dorë-më-dorë ose luftime të afërta.

Që nga fundi i luftës së llogoreve, shumica e thikave luftarake ushtarake janë projektuar në mënyrë dytësore për përdorime të dobishme (pastrimi i gjetheve, prerja e degëve për mbulesë, hapja e arkave të municioneve, etj.) përveç rolit të tyre origjinal si armë luftarake të afërta dhe mund të jenë të referuara si "thika luftarake". Nga ana tjetër, thikat ushtarake që janë të destinuara kryesisht për përdorim në një rol të ndryshëm nga lufta, zakonisht referohen nga roli i tyre kryesor, si "Thikë e Përdorimit" ose "Thikë e Mbijetesës".

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]