Forcat e Armatosura Gjermane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Forcat mbrojtëse federale të Gjermanisë
Bundeswehr
United States Joint Service Color Guard on parade at Fort Myer
Stema e Bundeswehr
Themeluar 12 nëntor 1955
Forma e tanishme 2 tetor 1990
Degët Heer (Këmbësoria)
Marina
Luftwaffe (Forcat Ajrore)
Streitkräftebasis (Komanda e bashkuar e mbështetjes)
Zentraler Sanitätsdienst (Shërbimi mjekësor)
Qendra e Bazës Bon, Berlin dhe Potsdam
Komanda
Kancelarja Angela Merkel
Ministri i Mbrojtjes Thomas de Maizière
Shefi i Shtabit Gjen.Volker Wieker(Heer)
Fuqia njerëzore
Ushtria mosha 17 vjeç
Shërbimi i Detyrueshëmn Jo (hequr më 1 korrik 2011)
Në Dispozicion për
shërbim ushtarak
19,594,118, mosha 17–49 (2009)
Të Aftë për
shërbim ushtarak
15,747,493, mosha 17–49 (2009)
Arrijnë
moshën ushtarake çdo vit
445,048 (2009)
Personel aktiv 196,433
Personeli rezervë 200,000
Shpenzimet
Buxheti € 31.1 miliardë
Përqind e GDP-së 1.5%
Industria
Furnitorë të brendshëm EADS
Heckler & Koch
Rheinmetall
Krauss-Maffei Wegmann
Howaldtswerke-Deutsche Werft
Walther arms
ThyssenKrupp
Furnitorë të jashtëm BE
SHBA
Importe vjetore $1 miliardë (2009)
Eksporte vjetore $9 miliardë (2009)

Në vitin 1949 Gjermania nuk kishte një ushtri të sajën por kjo u krijua në vitin 1955 kur u zhvillua Lufta e Koresë. Po në këtë vit me anë të influencës së Bashkimit Sovjetik Gjermania hyri në NATO.

Organizata Militare thërritet Bundeswehr që do të thotë “mbrojtje Federale”. që është e përbërë nga ushtria, aviacioni dhe marina.

Forcat e Armatosura Gjermane janë të përbëra nga 257.000 ushtarakë dhe 125.000 civilë. Gjithashtu edhe ginia femërore përbën një pjesë të konsiderueshme të Forcave të Armatosura (rreth 6,2 %). Në vitin 2006 shpenzimet e qeverisë pë forcat e armatosura arritën në 27,9 miliardë euro.

Operacionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që në fillim të viteve 1990 Bundeswehri u angazhua në operacione ndërkombëtare si në ish Jugosllavi, po ashtu edhe në vende si Kamboxhia ose Somalia. Pas 11 shtatorit 2011, Forcat Gjermane u intensifikuan në Irak.

Sot (shkurt 7, 2011) ka forca Bundeswehr në:

Që prej 1994, Bundeswehri ka humbur rreth 100 ushtarë jasht Gjermanisë sidomos në Afganistan.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]