Olaf Scholz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Olaf Scholz (lindur më 14 qershor 1958 në Osnabrück) është një politikan gjerman (SPD) dhe Kancelari i caktuar i Republikës Federale të Gjermanisë. Ai ka qenë Zëvendës Kancelar dhe Ministër Federal i Financave i Republikës Federale të Gjermanisë që nga 14 marsi 2018 dhe ka qenë shef ekzekutiv vetëm që nga 26 tetori 2021. Për zgjedhjet federale në 2021, ai kandidoi për SPD, e cila u bë partia më e madhe, si kandidate për kancelar. Nga maji deri në tetor 2001 ai ishte Senator i Brendshëm i Hamburgut, nga tetori 2002 deri në Mars 2004 Sekretar i Përgjithshëm i SPD, nga nëntori 2007 deri në tetor 2009 Ministër Federal për Punën dhe Çështjet Sociale dhe nga Marsi 2011 deri në Mars 2018 Kryebashkiak i Parë i Hamburgut. Nga prilli 2000 deri në qershor 2004 dhe nga nëntori 2009 deri në mars 2018 ai ishte kryetar i SPD Hamburg, nga nëntori 2009 deri në dhjetor 2019 ai ishte një nga nënkryetarët federalë të SPD. Nga shkurti deri në prill 2018 ai drejtoi partinë përkohësisht.

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]