Jump to content

This Heat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

This Heat ishte një grup muzikor i rrymës rrok eksperimental në Angli, i formuar në fillim të vitit 1976 në Camberwell, Londër nga instrumentalistët Charles Bullen (kitarë, klarinetë, violë, vokal, kaseta), Charles Hayward (bateri, tastierë, vokal, kaseta) dhe Gareth Williams (tastierë, kitarë, bas, vokal, kaseta).

This Heat ishte një grupi i rëndësishëm në zhvillimin e rrok-ut dhe punk rock-ut britanik, por qëndronte larg elementëve të rrymave në fjalë duke bartur paralelisht dhe elemente politike. Suksesi komercial i grupit ishte i kufizuar, megjithatë The Heat konsiderohet gjerësisht një lidhje midis muzikës së hershme 1970 (sidomos zhanrit krautrock) dhe zhanreve të mëvonshme eksperimentale si muzika post-punk, industrial, rock post rock dhe noise. This Heat konsiderohet si një grup i influencuar nga artistë si Can dhe Lee "Scratch" Perry.

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

EP[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Live[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përpilime (compilations)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Made Available: John Peel Sessions (1996; reissue of The Peel Sessions with bonus tracks)
  • Out of Cold Storage (2006; 6-CD box set)[1] *Recommended Records Sampler (1982 )

Publikime të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • This Heat with Mario Boyer Diekuuroh (1982; split cassette with Albert Marcoeur)
  • Repeat (1993)
  • John Peel Shows (2005; bootleg of 1977 preview of first album demos)
  • Face Hand Shy: Rarities (2006; above Peel demos plus "Health & Efficiency", Mario Boyer Diekuuroh tracks and undated live tracks)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]