Jump to content

Thomas Keneally

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Thomas Keneally

THOMAS MICHAEL KENEALLY Thomas Keneally eshte 1 ngs shkrimtaret me te mire bashkokohore.I lindur ne sidney te australise me date 7 tetor.Shume libra te tije jane kthyer edhe ne filma,si libri SCHINDLER'S ARK.I kthyer ne film nga regjizori Steven spielberg.Ky eshte libri me i titulluar i tij qe ka fituar shume cmime ku nder to spikaten BOOKER dhe Academy Award for Best Picture.

JETA E HERSHME Të dy prindërit e Keneally-it (Edmund Thomas Keneally dhe Elsie Margaret Coyle) lindi babai irlandez në qytetin e drurit dhe të qumështit të Kempsey, New South Wales, dhe megjithëse i lindur në Sydney, edhe vitet e tij të hershme u shpenzuan atje. Në vitin 1942, familja u transferua në 7 Loftus Crescent, Homebush, një periferi në klasën e punës në perëndim të Sidneit dhe Keneally u regjistrua në Kolegjin Kristian Vëllezërit St Patrick, Strathfield. Menjëherë pas tij, vëllai i tij John u lind. Keneally studiuar nderon anglisht për Certifikatë e tij lënë në vitin 1952, nën Vëllazërinë Xhejms Athanasius McGlade, dhe fitoi një bursë Commonwealth. [3]

Keneally pastaj hyri Seminari St Patrick, Manly për të trajnuar si një prift katolik. Megjithëse ai u shugurua si dhjak, ndërsa në seminar, pas gjashtë vjetësh ai la në një gjendje depresioni dhe pa u shuguruar në priftëri. Ai punoi si mësues i Sidneit para suksesit të tij si romancier dhe ishte ligjërues në Universitetin e Anglisë së Re (1968-70). [3]

Babai i tij, Edmund Thomas Keneally, fluturoi për RAAF në Luftën e Dytë Botërore, pastaj u kthye për të punuar në një biznes të vogël në Sidnei.

Keneally u njoh si "Mick" deri në 1964, por filloi të përdorë emrin Thomas kur ai filloi të botojë, pas këshilla nga botuesi i tij për të përdorur atë që ishte me të vërtetë emri i tij i parë.

KARIERA Historia e parë e Kenneally u botua në revistën Bulletin më 1962 nën pseudonimin Bernard Coyle. [3] Deri në shkurt 2014, ai kishte shkruar mbi 50 libra, duke përfshirë 30 romane. [4] Ai është veçanërisht i famshëm për arkën e Schindler's (1982) (e ribotuar më vonë si lista Schindler's), romani i parë nga një australian për të fituar çmimin Booker dhe është baza e listës së filmit Schindler. Ai kishte qenë tashmë në listën e ngushtë për Booker tri herë para kësaj: 1972 për The Chant e Jimmie Blacksmith, 1975 për thashetheme nga Pyjet, dhe 1979 për Konfederata. [5]

Shumë romane të tij janë ripërpunime të materialit historik, edhe pse modern në psikologjinë dhe stilin e tyre.

Keneally ka vepruar gjithashtu në një pjesë të vogël të filmave. Ai kishte një rol të vogël në The Chant nga Jimmie Blacksmith (1978) të Fred Schepisit (bazuar në romanin e tij) dhe ka luajtur At Marshall në filmin me çmime "The Devil's Playground" (1976), gjithashtu nga Schepisi.

Në vitin 1983, ai u bë Zyrtar i Urdhrit të Australisë (AO). [7] Ai është një thesar Australian Living Living.

Keneally ishte anëtar i Bordit të Letërsisë të Këshillit të Australisë nga viti 1985 deri më 1988 dhe kryetar i Këshillit Kombëtar të Librit nga viti 1985 deri më 1989. [3]

Keneally ishte një profesor vizitor në Universitetin e Kalifornisë, Irvine (UCI), ku mësoi seminarin e fiksionit të diplomuar për një të katërtën në vitin 1985. Nga 1991 deri në 1995 ai ishte profesor vizitor në programin e shkrimit në UCI.

Në vitin 2006, Peter Pierce, profesor i letërsisë australiane, James Cook University, shkroi:

"Keneally ndonjëherë mund të duket më e afërt që ne kemi për një Balzac e literaturës sonë; ai është në mënyrën e tij të pasur dhe idiosinkretike autori i një komedie humane Australiane. " Qendra Tom Keneally u hap në gusht të vitit 2011 në Shkollën e Arteve të Mekanikës së Sidneit, duke strehuar libra dhe emblema të Keneally. Vendi është përdorur për lansimin e librave, leximet dhe klasat e shkrimit. [9]

JETA PERSONALE Kineally u martua me Judy Martin, pastaj një infermiere, në vitin 1965, dhe ata kishin dy vajza, Margaret dhe Janet. [10] [3]

Kaneally ishte kryetari themelues (1991-93) i Lëvizjes Republikane Australiane [5] dhe publikoi një libër mbi temën Republika jonë në vitin 1993. Disa nga esetë e tij republikane shfaqen në faqen e internetit të Lëvizjes. Ai është gjithashtu një mbështetës i mprehtë i futbollit të ligës së rugby, [11] në veçanti klubit Manly-Warringah Sea Eagles të NRL. Në vitin 2004, ai dha leksionin e gjashtë vjetor Tom Brock. [12] Ai bëri një paraqitje në filmin e dramës së regbi të vitit 2007 Winter Final. [13]

Në mars të vitit 2009, Kryeministri i Australisë, Kevin Rudd, dha një kopje autografe të biografisë së Keneally Lincoln për Presidentin Barak Obama si një dhuratë shtetërore.

Nipi i Keneally, Ben është i martuar me ish-Kryeministrin e New South Wales dhe lajmet e Sky News Australia Kristina Keneally. [15]

'Schindler's Ark' Keneally shkroi romanin e fituar nga çmimi Booker në vitin 1982, i frymëzuar nga përpjekjet e Poldek Pfefferberg, një i mbijetuar i Holokaustit. Në vitin 1980, Keneally u takua Pfefferberg në dyqanin e këtij të fundit, dhe duke mësuar se ai ishte një romancier, Pfefferburg i tregoi atij dosjet e tij të gjera mbi Oskar Schindler, duke përfshirë edhe vetë listën origjinale. [16] Kaneally ishte i interesuar, dhe Pfefferberg u bë një këshilltar për librin, duke shoqëruar Keneally në Poloni, ku ata vizituan Krakovin dhe faqet që lidhen me historinë Schindler. Ark të Schindler's Keneally kushtuar Pfefferberg: "i cili me zell dhe këmbëngulje shkaktuar këtë libër të jetë i shkruar." Ai tha në një intervistë në vitin 2007 se ajo që e tërhoqi atë tek Oskar Schindler ishte se "ishte fakti që nuk mund të thuash se ku përfundonte oportunizmi dhe filloi altruizmi. , që do të dalin mirë nga vendet më të këqija ". [2] Libri u bë më vonë në një film të titulluar "Schindler's List" (1993), i regjisur nga Steven Spielberg, duke fituar drejtorin e parë të regjizorit më të mirë Oscar. Takimi i Keneally me Pfefferberg dhe turneu i tyre hulumtues janë detajuar në Kërkimin e Schindler: Një Memoir (2007). Disa nga dokumentet Pfefferberg që frymëzuan Keneally tani janë vendosur në Bibliotekën Shtetërore të Uellsit të Ri Jugor në Sydney. [17] Në vitin 1996 Biblioteka Shtetërore bleu këtë material nga një koleksionist privat. [18]

'CMIMET' Kaneally është dhënë doktoraturë nderi, duke përfshirë një nga Universiteti Kombëtar i Irlandës. [5]


Man Booker Prize The Chant of Jimmie Blacksmith, shortlisted 1972 Gossip from the Forest, shortlisted 1975 Confederates, shortlisted 1979 Schindler's Ark, winner 1982 Miles Franklin Award Bring Larks and Heroes, winner 1967 Three Cheers for the Paraclete, winner 1968 An Angel in Australia, shortlisted 2003 The Widow and Her Hero, longlisted 2008 Prime Minister's Literary Awards The Widow and Her Hero, shortlisted 2008 New South Wales Premier's Literary Awards Special Award, winner 2008 Helmerich Award Peggy V. Helmerich Distinguished Author Award, 2007

BIBLIOGRAFIA Novela: The Place at Whitton (1964) The Fear (1965), rewritten in (1989) as By the Line Bring Larks and Heroes (1967), winner of the Miles Franklin Award, set in an unidentified British penal colony Three Cheers for the Paraclete (1968), winner of the Miles Franklin Award, comic novel of a doubting priest The Survivor (1969), a survivor looks back on a disastrous Arctic expedition A Dutiful Daughter (1971), Keneally's personal favourite The Chant of Jimmie Blacksmith (1972), also filmed. Written through the eyes of an exploited Aborigine who explodes in rage. Based on an actual incident. Keneally has said he would not now presume to write in the voice of an Aborigine, but would have written the story as seen by a white character. Blood Red, Sister Rose (1974), a novel based loosely on the life of Joan of Arc Moses the Lawgiver (1975) Gossip from the Forest (1975), tells of the negotiation of the armistice that ended World War I Season in Purgatory (1976), love among Tito's partisans in World War II Ned Kelly and the City of the Bees (1978), a book for children A Victim of the Aurora (1978), a detective story set on an Antarctic expedition Passenger (1979) Confederates (1979), based on Stonewall Jackson's army The Cut-Rate Kingdom (1980), Australia at war in 1942 Schindler's Ark (1982), winner of the Booker Prize, later released and filmed as Schindler's List A Family Madness (1985) The Playmaker (1987), prisoners perform a play in Australia in the 18th Century Act of Grace (1985), (under the pseudonym William Coyle) Published as Firestorm in the US By the Line (1989), working-class families face World War II in Sydney Towards Asmara (1989), the conflict in Eritrea Flying Hero Class (1991), Palestinians hijack an aeroplane carrying an Aboriginal folk dance troupe Chief of Staff (1991), (under the pseudonym William Coyle) Woman of the Inner Sea (1993), Keneally retells a story once told him by a young woman that haunted his imagination Jacko: The Great Intruder (1993), madness and television A River Town (1995) Bettany's Book (2000) An Angel in Australia (2000), also published as Office of Innocence The Tyrant's Novel (2003), an Australian immigration detainee tells his story The Widow and Her Hero (2007), the effect of war on those left behind The People's Train (2009), a dissident escapes from Russia to Australia in 1911, only to return to fight in the revolution The Daughters of Mars (2012), two Australian sisters struggle to nurse soldiers horrifically wounded in World War I Shame and the Captives (2014), ISBN 1-4767-3464-X, recounts the escape of Japanese prisoners of war in New South Wales during WWII Napoleon's Last Island (2015) Crimes of the Father (2016)

REALIST Outback (1983) Australia: Beyond the Dreamtime (1987) The Place Where Souls are Born: A Journey to the Southwest (1992) Now and in Time to Be: Ireland and the Irish (1992) Memoirs from a Young Republic (1993) The Utility Player: The Des Hasler Story (1993) Rugby league footballer Des Hasler Our Republic (1995) Homebush Boy: A Memoir (1995), autobiography The Great Shame (1998) American Scoundrel: The Life of the Notorious Civil War General Dan Sickles (2002), biography of Daniel Sickles Lincoln (2003), biography of Abraham Lincoln The Commonwealth of Thieves: The Story of the Founding of Australia (2005) Searching for Schindler: A Memoir (2007) Australians: Origins to Eureka (2009) Three Famines: Starvation and Politics (2011) Australians: Eureka to the Diggers (2011) Australians: Flappers to Vietnam (2014) Australians: A Short History (2016)

DRAMA Halloran's Little Boat (1968) Childermas (1968) An Awful Rose (1972) Bullie's House (1981) Either Or (2007)[19]