Todd Graff

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Todd Graff (22 tetor 1959) është një aktor, shkrimtar, drejtor, producent dhe skenarist i lindur në Shtetet e Bashkuara. Ai debutoi me lavdërim në drejtim me kampin, i cili erdhi në 2003 edicionin e konkurrencës dramatik të Festivalit të Filmit Sundance. Pas sukses duke kaluar nëpër qark festivalit, ndër të cilat mbështeteni Festivalin e Filmave të ri / e drejtorëve të rinj e Linkoln Center, Sydney Film Festival (ku ajo fitoi çmimin e parë), Film Provincetown Festival (Filmi më i mirë) dhe shumë të tjerë, Camp përfundoi premierën në kinematë IFC Films dore.

Pas një karrierë duke vepruar plot suksese, në filma të tillë si gremine, dhe në Broadway në "Baby", e cila është nominuar për një Award Tony Award dhe Teatrit Botëror, Graff ishte në gjendje për të ndërtuar një reputacion si një shkrimtar.

Vitet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Graff ka lindur në Nju Jork, bir i Judith Clarice, një mësues piano dhe drejtor kor, dhe Jerome Lorens Graff, një motër músico.Su është aktorja Ilene Graff 4 (i z Belvedere famë)

karierë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Graff këndoi në origjinal-hedhura albume të Sesame Street (1970) dhe ndiqni-up Sesame Street 2 (1971), por u rrit në famë në vitin 1975, kur ajo u bashkua me hedhura e Fëmijëve seri televizive e PBS Electric Company . Duke luajtur rolin e Jeseut, një anëtar i Cirkut Shkurtër, qëndruan me shfaqjen deri në fund të prodhimit në vitin 1977 (i cili zëvendësoi Stephen Gustafson, i cili mundi serinë pas katër stinëve).

Ai u propozua për një Tony Award për portretizimin e tij e Danny në Baby Broadway në vitin 1984. Ai luajti në 1987-Off Broadway muzikore Zogjtë e Parajsës si Homeri.

Në vitin 2006 Graff drejtuar muzikore fazë nga Jason Robert Dan Brown dhe Elish, në Forumin Taper Mark. Në vitin 2009 ai bashkë-shkroi dhe drejtoi Bandslam film. Në vitin 2012 ai shkroi dhe drejtoi Joyful Noise film.

shkrimtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

shkrimtar vit
Joyful Noise 2012
Bandslam 2008
Camp 2003
The Beautician and the Beast 1997
Angie 1994
Fly by Night 1993
Used People 1992

drejtor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1984 Performanca më e mirë nga një aktor në një Zbavitje
  • 1984 Theatre World Award nga Baby muzikor(fitues)
  • 2003 Sundance Film Festival Çmimin Grand Juria nominuari për Camp. kamp

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]