Topi i futbollit Jabulani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Topi i futbollit Jabulani ka 11 ngjyra, që simbolizojnë 11 futbollistët e një skuadre, si dhe numrin e gjuhëve zyrtare në Afrikë të Jugut. Topi ka gunga aerodinamike përbrenda, që bëjë fluturimin e tij më stabil në të gjitha kushtet e mundshme. Topi është dizajnuar nga universiteti Loughborough, në Angli. Ai po përdoret në Botërorin 2010 të futbollit.