Tornado në Çeki 2021

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Tornado në Çekinë 2021)
Jump to navigation Jump to search

Disa fshatrat në Moravinë Jugore ishin goditur nga një stuhi e fortë, breshëri dhe tornado në 24 qershor 2021 rreth orës 19.20. [1] [2] Ky Tornadoja katastrofike ishte klasifikuar si EF4 [3] (erërat ndërmjet 333 dhe 418 km/orë) dhe është më i forti në gjithë historinë çekisë. Gjatë shtegut të tij të gjatë 26 kilometra ishin shkatërruar pjesat të 7 fshatrat ose qytetet, më të keqe ishin goditur Moravská Nová Ves (Fshatra e Re Morave), Mikulçice, Luzhice, Hrushky dhe dy pjesat të qytetit Hodonín, Bazhantice dhe Pánov. [4]

Në gjithë vendet të influencuar janë shkatërruar një hekurudhor, shumë rrugët, makina, pema dhe rreth 1600 shtëpi. Dëmtimi në prona vetjake dhe publike është aq i lartë sa 15 miliarda kurora çeke, 200 shtëpitë duhet të jenë prishur. Të paktën 300 persona duhet të jenë mjekuar,[5] 6 persona kanë vdekur.[6] Është tornadoja evropiane me më së shumti viktimat nga viti 2001.

  1. ^ "Obří zkáza: Obce na jihu Moravy rozmetalo tornádo, záchranáři hlásí oběti". seznamzpravy.cz (në çekisht). 24 qershor 2021. Marrë më 30 qershor 2021.
  2. ^ "Pamje si në luftë, tornado godet Çekinë – disa fshatra janë rrafshuar me tokë, ka edhe viktima". telegrafi.com. 24 qershor 2021. Marrë më 30 qershor 2021.
  3. ^ "Dobrovolníků je v pracovní den na jižní Moravě méně. Kraj odhaduje škody po tornádu a bouřích na 15 miliard". ct24.ceskatelevize.cz (në çekisht). 28 qershor 2021. Marrë më 30 qershor 2021.
  4. ^ "Tornádo zpustošilo jih Moravy, zanechalo za sebou oběti a mnoho zraněných". ct24.ceskatelevize.cz (në çekisht). 25 qershor 2021. Marrë më 30 qershor 2021.
  5. ^ "Czech authorities confirm first death from tornado, number of injuries rises to 300". ANI News (në anglisht). Asian News International. 25 qershor 2021. Marrë më 20 korrik 2021.
  6. ^ Policie ČR: Vyjádření ředitele Krajského ředitelství policie JMK ze dne 1.7.2021.