Tosa (1921)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Luftanija japoneze Tosa në Nagasaki, Japoni, pas ndërtimit u ndërpre nën kushtet e Traktatit Detar të Uashingtonit

Tosa (Japonisht: 土佐) ishte një anije e planifikuar e marinës perandorake japoneze. Projektuar nga Yuzuru Hiraga, ajo ishte parashikuar si anija e plumbit të klasës Tosa të dy anijeve 40,540 ton. Betejat do të ishin të armatosura me dhjetë armë prej 410 mm (16.1 inç) dhe do ta sillnin Japoninë më afër qëllimit të saj të një flotë "Tetë-katër" (tetë luftanije dhe katër anije të mëdha luftarake). Megjithatë, pas Konferencës Detare të Uashingtonit dhe nënshkrimit të Traktatit Detar të Uashingtonit, të gjitha punët në anije u ndaluan. Me anijen e kërkuar për t'u shkatërruar në përputhje me kushtet e traktatit, Tosa i paplotë u nënshtrua pastaj në teste të ndryshme për të vlerësuar efektin e armëve japoneze para se të fundoset më 9 shkurt 1925.

Dizajni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projektuar nga Yuzuru Hiraga, Tosa kishte për qëllim të ishte pjesë e një flotë "Tetë-katër" japoneze, që përbëhej nga tetë luftanije dhe katër anije të mëdha luftarake, pasardhësi i flotës "Tetë-tetë" të propozuar. Tosa dhe anija e saj binjake Kaga synonin të ishin grupi i dytë i batalioneve me shpejtësi të lartë (pas klasës Nagato) sipas planit dhe u miratuan për ndërtimin në autorizimin e Luftës së 14 korrikut 1917 të Parlamentit japonez. Projektet e ndërtimit për të dy anijet u përfunduan nga inxhinierët japonezë të marinës në vitin 1919. Bazuar në studimet japoneze të përvojës britanike në Betejën e Jutland, anijet duhet të përfshinin tipare të reja mbi planet e mëparshme, përfshirë shpejtësinë më të lartë të avullimit, pavarësisht tonazhit të rritur, dhe forca të blinduara të prirur.[1][2][3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Watts, The Imperial Japanese Navy, 62
  2. ^ Evans and Peattie, Kaigun, 171
  3. ^ Lacroix, Japanese Cruisers, 14