Toshiba

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Toshiba Corporation
株式会社東芝
Lloji Korporatë (tyo:6502) , (tyo:TOS)
Industria Elektronikë & inxhineri
Themeluar Tokyo, Japoni (1904)
Selia Tokio, Japoni
Kryesuesit Atsutoshi Nishida, President & CEO
Produkte Produkte digjitale, Telefoni digjitale, Paisje & komponente elektronike etj.
Të ardhurat

Green Arrow Up Darker.svg

52.265
Punonjësit 165,000 (31 mars, 2005)
Adresa e internetit Toshiba Worldwide

Toshiba Corporation (japonisht: 株式会社東芝 , lexo: Kabushiki-gaisha Tōshiba) (tyo:6502) është një kompani multinacionale e teknologjisë së lartë elektrike dhe kompani e prodhimeve elektrike me seli në Tokio, Japoni. Është komania e 7të në botë për prodhime elektronike dhe paisje elektronike.


WikiLettreMini.svg Ky artikull në lidhje me Organizata është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.