Jump to content

Tour de France

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bradley Wiggins gjatë edicionit të vitit 2012 të Tour de France

Turi i Francës (frengjisht: Tour de France; shqiptimi: Turr dë Frronsë) është një garë vjetore biçikletash që përshkon rreth 3600 kilometra (2.200 mi), në të gjithë Francën dhe vendet kufitare. Gara zgjat tre javë dhe tërheq çiklistë nga e gjithë bota. Gara është e ndarë në pjesë në secilën ditë, të quajtur faza. Me kohën më të shpejtë totale në fund të çdo ditë të vesh një bluzë të verdhë (rezultati që i jepet vendit të parë). Tour de France është më e njohura dhe më prestigjioze e çiklizmit të tre "Grand Tours". Të tjera janë Giro d'ItaliaItali, zhvillohet çdo maj dhe Vuelta a EspañaSpanjë që mbahet çdo gusht-shtator.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]