Jump to content

Trần Thánh Tông

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Trần Thánh Tông (12 tetor 1240-3 korrik 1290), me emrin Trần Hoảng (陳 晃), ishte perandori i dytë i dinastisë Trần, që sundoi mbi Đại Việt nga viti 1258 deri në vitin 1278. Pasi e kaloi fronin te biri i tij Trần Nhân Tông , Thánh Tông mbajti titullin "Perandor i pensionuar" (Vietnamisht: Thái hàng hoàng) nga 1279 deri në vdekjen e tij në vitin 1290. Gjatë pushtimit të dytë dhe të tretë mongol të Đại Việt, perandori i pensionuar Thánh Tông dhe perandori Nhân Tông u vlerësuan si komandantët supremë që e çuan dinastinë Trần në fitoret përfundimtare dhe si rezultat krijuan një periudhë të gjatë paqeje dhe mirëqenieje në vend. Me vendimin e tij të suksesshëm në çështjet ushtarake dhe civile, Trần Thánh Tông u konsiderua si një nga perandorët më të mëdhenj, jo vetëm të dinastisë Trần, por edhe të gjithë epokës dinastike në historinë e Vietnamit.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ngô Sĩ Liên 1993, p. 175