Tran Nhan Tong

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Trần Nhân Tông (7 dhjetor 1258-16 dhjetor 1308), me emrin Trần Khâm, ishte perandori i tretë i dinastisë Trần, që sundoi mbi Đại Việt nga viti 1278 deri në vitin 1293. Pas mbarimit të fronit të birit të tij Trần Anh Tông, Nën Tng titulli "Perandori i pensionuar" (Vatikani: Tha thượng hoàng) nga 1294 deri në vdekjen e tij në vitin 1308. Gjatë pushtimit të dytë dhe të tretë të Mongolëve të Đại Việt, perandori Nhân Tng dhe babai i tij, perandori i pensionuar Thánh Tông u vlerësuan si komandantët supremë dinastia Trần në fitoret përfundimtare dhe që prej themelimit të një periudhe të gjatë paqeje dhe prosperiteti mbi vendin.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ngô Sĩ Liên 1993, p. 175