Tregu Përkatës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Tregu Përkatës do të thotë fahu i tregtisë për të cilin është kufizuar konkurrenca në një zonë të caktuar gjeografike, duke përfshirë të gjitha produktet dhe shërbimet e zëvendësueshme dhe të gjithë konkurrentët tek të cilët konsumatorët mund të drejtohen në afat të shkurtë, në rast se kufizimi apo abuzimi rezulton në ngritje materiale të çmimit.[1]


Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LIGJIN PËR KONKURRENCËN Në amëzën assembly-kosova.org Arkivuar 27 shtator 2007 tek Wayback Machine