Trenton

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Trenton
Anglisht : Trenton
Qytet
noform
Pamje e qendrës së Trentonit
Flamuri_figura
Flamuri i Trentonit
Vendndodhja
Trenton is located in SHBA
Trenton
Trenton

Koordinatat: 40°13′25″V 74°45′50″P / 40.22361°V 74.76389°P / 40.22361; -74.76389

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Nju Xhersi
Rrethi Mercer
Kryetari i Bashkisë Tony F. Mack
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 21,1 km2
Lartësia 15 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 84.913 banorë
Dendësia 4.286,5 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 13 nëntor 1792
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Prefiksi 609
Aeroporti Aeroporti Trenton-Mercer
Koordinatat 40° 13′ 25″ Veri

74° 45′ 50″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.trentonnj.org
Vendodhja e Trentonit në Qarkun Mercer, Nju Xhersi

Trenton është kryeqyteti i shtetit New JerseyShteteve të Bashkuara të Amerikës dhe qendra e rrethit Mercer.

Trenton kishte një popullsi prej 84.913 banorësh në 2010.