Tufa (kaninë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tufat e ujqërve shpesh punojnë në bashkëpunim, si në këtë gjueti bizoni në Parkun Kombëtar Yellowstone.

Një tufë është një grup social i kaninae të njëpasnjëshëm, të formuar zakonisht nga qenë të vegjël. Numri i anëtarëve në një tufë dhe sjellja e tyre sociale ndryshon nga speciet në specie. Struktura sociale është shumë e rëndësishme në një paketë. Paketat e qenve udhëhiqen nga një çift riprodhues, i përbërë nga mashkulli alfa dhe femra alfa.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]