Jump to content

Ufa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ufa
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej1.128.787[1]
{{{postal_code_type}}}
453000
Targat02, 102
Faqja zyrtare[1]

Ufa (rusisht: Уфа , bashkirisht: Өфө) është një qytet në Bashkortostan. Ufa është kryeqyteti e Republikën të Bashkortostanit. Ufa është qyteti i njëmbëdhjetë nga popullsia në Rusi[3] dhe qyteti i parë nga popullsia në Bashkortostani.[4] Qyteti lind si kala nga Ivan IV i tmerrshmi në 1574.

Qeveria e Republikës të Bashkortostanit

Klima është kontinentale me verë të nxehtë dhe dimër të ftohtë.Temperatura mesatare e janarit është -12 °C deri +20 °C në korrik, Temperatura mesatare vjetore është 4 °C.Në raste të jashtëzakonshme u regjistruan temperatura deri në -48.5 °C (janar 1979) dhe +38.6 °C (qershor 1952).Reshjet arrin mesatarisht prej rreth 600 mm / vit.

  1. ^ Численность постоянного населения по муниципальным образованиям Российской Федерации на 1 января 2020 г. (rusisht)
  2. ^ Мэром Уфы стал Ульфат Мустафин (rusisht)
  3. ^ Popullsia e qyteteve në Rusi (rusisht)
  4. ^ Popullsia e Bashkortostanit (rusishht)