Ufa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ufa
rusisht: Уфа, bashlirisht: Өфө
Qytet
noform
Kolazhi i Ufës
Stema_figura
Stema e Ufës
UfaFlag.svg
Flamuri i Ufës
Vendndodhja
Ufa rusisht: Уфа, bashlirisht: Өфө is located in Rusi
Ufa rusisht: Уфа, bashlirisht: Өфө
Ufa
rusisht: Уфа, bashlirisht: Өфө

Ufa rusisht: Уфа, bashlirisht: Өфө is located in Rusia evropiane
Ufa rusisht: Уфа, bashlirisht: Өфө
Ufa
rusisht: Уфа, bashlirisht: Өфө

Koordinatat: 54°42′59.31″V 55°56′26.98″L / 54.7164750°V 55.9408278°L / 54.7164750; 55.9408278

Administrimi
Shteti Flamuri Rusia
Shteti federal Republika e Bashkortostanit
Kryetari i Bashkisë Ulfat Mansuroviç Mustafin[1]
Partia Rusia e Bashkuar
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 707,93 km2
Popullsia 1128787[2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi Para vitit 1574
Zona Kohore MSK+2 (UTC+5)
Kodi Postal 453000
Prefiksi +7 3473
Aeroporti Aeroporti Ndërkombëtar Ufa
Targa 02, 102
Koordinatat 54° 42′ 59.31″ Veri

55° 56′ 26.98″ Lindje

Faqja Zyrtare [1]

Ufa (rusisht: Уфа , bashkirisht: Өфө) është një qytet në Bashkortostan. Ufa është kryeqyteti e Republikën të Bashkortostanit. Ufa është qyteti i njëmbëdhjetë nga popullsia në Rusi[3] dhe qyteti i parë nga popullsia në Bashkortostani.[4] Qyteti lind si kala nga Ivan IV i tmerrshmi në 1574.

Qeveria e Republikës të Bashkortostanit

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klima është kontinentale me verë të nxehtë dhe dimër të ftohtë.Temperatura mesatare e janarit është -12 °C deri +20 °C në korrik, Temperatura mesatare vjetore është 4 °C.Në raste të jashtëzakonshme u regjistruan temperatura deri në -48.5 °C (janar 1979) dhe +38.6 °C (qershor 1952).Reshjet arrin mesatarisht prej rreth 600 mm / vit.

Referimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Мэром Уфы стал Ульфат Мустафин (rusisht)
  2. ^ Численность постоянного населения по муниципальным образованиям Российской Федерации на 1 января 2020 г. (rusisht)
  3. ^ Popullsia e qyteteve në Rusi (rusisht)
  4. ^ Popullsia e Bashkortostanit (rusishht)