Universiteti Gaziantepi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Universiteti i Gaziantepit
Stema e Universitetit
Latin: Gaziantep Üniversitesi
LlojiUniversitet publik
Themelimi1973
Studentë45,312 (2020-21)[1]
KampusiGaziantepi, Turqia
Faqja zyrtarewww.gantep.edu.tr

Universiteti i Gaziantepit (tr: Gaziantep Üniversitesi) është nje universitet në Gaziantep, Turqi. Kjo universiteti është themeluar në vitin 1973, si universiteti i publik, në Turqia.

Themelet e Universitetit i Gaziantepit mbështeten te Universiteti Teknik Lindja E Mesme.[3]

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Universiteti i Haziantepit – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale