Universiteti Shtetëror Rus i Naftës dhe Gazit Gubkin

Coordinates: 55°41′31″N 37°33′19″E / 55.692028°N 37.555325°E / 55.692028; 37.555325
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

55°41′31″N 37°33′19″E / 55.692028°N 37.555325°E / 55.692028; 37.555325 Universiteti Shtetëror Rus i Naftës dhe Gazit Gubkin (Российский государственный университет нефти и газа имени И. М. Губкина) është një universitet i Moskës. U themelua me 7 prill 1930 dhe mori emrin e gjeologut rus Ivan Gubkin. Ndryshe njihet edhe si (Керосинка), që do të thotë "kerosene stove". Universiteti u bë më i shquar në periudhën in 1960-'80 (kohë kur mjaft universitete sovjetike kishin kufizuar me një urdhër të pashkruar regjistrimin e studentëve me origjinë çifute) prej traditës së tij në pranimin e studentëve me origjinë çifute.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teki Biçoku

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]