Universiteti Shtetëror i Moskës

Coordinates: 55°42′10″N 37°31′50″E / 55.70278°N 37.53056°E / 55.70278; 37.53056
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

55°42′10″N 37°31′50″E / 55.70278°N 37.53056°E / 55.70278; 37.53056

Universiteti Shtetëror i Moskës (Московский государственный университет имени М. В. Ломоносова) është universiteti më i madh dhe më i vjetër në Rusi. Është bërë në 1755 dhe është në Moskë. Është bërë nga Ivan Shuvalov dhe Mikhail Lomonosov. Ajo është emëruar pas Lomonosov.


 Commons: Moscow State University – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale