Universiteti i Zyrihut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Universiteti i Cyrihut)
Jump to navigation Jump to search
Universität Zürich, Hauptgebäude.jpg

Universiteti i Zyrihut (gjermanisht: : UZH - Universität Zürich), është universiteti më i madh në Zvicër me mbi 26,000 studentë. U themelua në vitin 1833 nga kolegjet ekzistuese të teologjisë, juridikut, mjekësisë dhe fakultetit filozofik. [1] [2] [3] [4] [5] [6]

Fakultetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktualisht, Universiteti i Zurihut ka shtatë fakultete:

 • Fakulteti i Filozofisë,
 • Fakulteti i Mjekësisë,
 • Fakulteti i Shkenca Ekonomike,
 • Fakulteti Juridik,
 • Fakulteti i Matematikës me Shkenca Natyrore,
 • Fakulteti i Teologjisë dhe
 • Fakulteti i Veterinarisë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Facts and Figures 2015". The Executive Board of the University of Zurich. 2015.
 2. ^ "University of Zurich". Coursera. Marrë më maj 6, 2017.
 3. ^ "Profile: UZH in Numbers". University of Zurich. 2013. Marrë më nëntor 5, 2013.
 4. ^ "University of Zurich, Switzerland". http:/,/www.euroscholars.eu. Arkivuar nga origjinali origjinali më 8 prill 2014. Marrë më 28 nëntor 2017.
 5. ^ "University of Zurich". Times Higher Education. Marrë më maj 6, 2017.
 6. ^ "Profile: At a glance". University of Zurich. 2008. Marrë më prill 26, 2008.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]