Ura Jiaozhou

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ura Jiaozhou

Ura Jiaozhou ose Jiaozhou Bay Bridge (kinezçe: 胶州湾大桥) është ura më e gjatë në Kinë dhe botë e cila u vu në shfrytëzim si ura më e gjatë automobilistike në botë që u konstruktua përmes akuatorit detar. Gjatësia e përgjithshme e saj është gati 42 kilometra (41,58 kilometra).

Nëpër këtë urë, e cila lidh dy brigjet e Gjirit Jiaozhou të Detit të Verdhë.

Konstruktorët shpresojnë se ura, e cila është llogaritur për qarkullimin e automjeteve në 6 korsi, do të shërbejë më shumë se 100 vjet.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]