Ushtria Çeke

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ushtria Çeke, është shërbimi ushtarak përgjegjës për mbrojtjen e Republikës Çeke si pjesë e Forcave të Armatosura të Republikës Çeke krahas Zyrës Ushtarake të Presidentit të Republikës dhe Gardës së Kalasë. Ushtria përbëhet nga Shtabi i Përgjithshëm, Forcat Tokësore, Forcat Ajrore dhe njësitë mbështetëse.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]