Ushtria Kineze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema e Forcës Tokësore të Ushtrisë Çlirimtare Popullore.

Ushtria Kineze ose Forca Tokësore e Ushtrisë Çlirimtare Popullore është dega e shërbimit me bazë tokësore e Ushtrisë Çlirimtare Popullore dhe dega më e madhe dhe më e vjetër e të gjithë forcave të armatosura kineze. PLAGF mund të gjurmojë prejardhjen e saj nga viti 1927 si Ushtria e Kuqe Kineze; megjithatë, ajo nuk u krijua zyrtarisht deri në vitin 1948.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]