Jump to content

Värnamo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Värnamo
Qendër banimi
Pamja e një kishe në Värnamo
Pamja e një kishe në Värnamo
Popullsia
 • Gjithsej18 696
Faqja zyrtarewww.värnamo.se

Värnamo është qytet në rajonin e Jönköpingut, me 18,696 banorë.

Lagjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Värnamo ka tokë industriale, hotele, pika të karburantit, priza e ushqimit të shpejtë dhe dyqane.

 • Malmen
 • Norregård
 • Gröndal
 • Centrum
 • Västhorja
 • Karlsdal
 • Hornaryd
 • Rörstorp
 • Amerika
 • Nylund
 • Östermalm
 • Idavall
 • Mosslelund
 • Söderåsen
 • Mossle
 • Vråen
 • Trälleborg
 • Alandsryd
 • Doktorn
 • Helmershus
 • Åminne
 • Norregård
 • Torp

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Bruno Mathsson, arkitekt
 • Jonas Thern, lojtar në futboll
 • Thure Sällberg, shkrimtarë
 • Johanna Thydell, shkrimtare
 • Allan Svensson, aktorë
 • Mattias Tedenby, lojtar në hokej
 • Annie Lööf, politikane
 • Mats Odell, politikan
 • Sven Lundh, sipërmarrës
 • Allan Larsson, gazetar
 • Anki Albertsso, muzikant
 • Pär Cederqvist, lojtar në futboll

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]