VC Nesselande

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Volleybalclub Nesselande është një klub profesionist hollandez i volejbollitZevenhuizen. Klubi ka qenë i njohur me emra të ndryshëm dhe vazhdon të njihet me shkurtimin ZVH për 'Zevenhuisen'.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi u themelua më 26 maj 1964 nën emrin De Zevenklappers dhe fillimisht ishte një klub multi-sportiv.

Nën emrin ZVH Zevenhuizen, ekipi i volejbollit arriti suksesin e tyre të parë në sezonin 1988-89, kur ata fituan Kupën e Holandës; në sezonin e ardhshëm fituan si kampionatin ashtu edhe kupën, dhe patën suksese të tjera në garat kombëtare në vitet e mëvonshme. Në vitin 1994 fituan Superkupën e Holandës për herë të parë.

Si Ortec Nesselande, klubi arriti finalen në CEV Kupa e Top Ekipeve 2004-05, ku ata u mposhtën nga Olympiacos. Në fund të sezonit 2010-11, për shkak të problemeve ekonomike, ekipi u regjistrua në kampionatin e divizionit të dytë.

Ata gjithashtu janë njohur si Rivium Rotterdam dhe Rentokil ZVH.

Arritjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

CEV Kupa e Top Ekipeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të dytët (1): 2004-05

Liga holandeze[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fitues (8): 1989-90, 1991-92, 1997-98, 2003-04, 2004-05, 2005-06, 2008-09, 2010-11

Kupa Holandeze[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fitues (5): 1988-89, 1989-90, 1990-91, 2005-06, 2006-07

Superkupa holandeze[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fitues (5): 1994, 2005, 2009

Lojtarë të rëndësishëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nicolien van Doorn (18 prill 1995). "Brecht Rodenburg kan eindelijk zijn grieven kwijt". Trouw (në holandisht).
  2. ^ "CAS CRM ZVH/VC Nesselande nog niet goed ingespeeld". Omroep Zuidplas (në holandisht). 24 shtator 2017. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 9 mars 2019.
  3. ^ "Dood Ingrid Visser schok voor Zevenhuizen". Hart van Holland (në holandisht). 28 maj 2013. Arkivuar nga origjinali më 18 qershor 2013.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]