Mali i Valamarës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Valamara)
Jump to navigation Jump to search
Valamara
Lënie - Mapillary (x49ZmlyLTd1abQ9ud029Fw).jpg
Maja e Valamarës dhe një liqen poshtë
Pika më e lartë
Lartësia 2.373 m
Koordinatat 40°47′41″V 20°28′00″L / 40.794722°V 20.466667°L / 40.794722; 20.466667Koordinatat: 40°47′41″V 20°28′00″L / 40.794722°V 20.466667°L / 40.794722; 20.466667
Gjeografia
Valamara is located in Shqipëria
Valamara
Valamara
Vendi Shqipëria Shqipëria
Gjeologjia
Lloji i malit Mal
Lloji i shkëmbit Shkëmbij ultrabazikë


Valamara është mal me lartësi 2373 m në kufirin midis rrethit të Korçës, atij të Gramshit dhe të Pogradecit. Në veri kufizohet me Gurin e Topit, kurse në jug me Lenien. Është i ndërtuar kryesisht nga shkëmbinj ultrabazikë. Ka forma të shumta të relievit akullnajor dhe liqene akullnajore (mbi 1600 m). Në shpatin lindor buron lumi Shkumbin, kurse në atë perëndimor dhe juglindor, Devolli. Bimësia përbëhet nga pyje ahu e pishe në pjesën e ulët dhe nga kullota të pasura verore në pjesën e sipërme.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]