Jump to content

Valmir Sylejmani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
1.FC Union Berlin - 1.FC Kaiserslautern 0-0 (16812919292)

Valmir Sulejmani (i lindur më 1 shkurt 1996 në Großburgwedel, Burgwedel, Gjermani ,me origjinë nga Cernica e Gjilanit) është një futbollist shqiptar i Kosovës, i cili luan si anësor për klubin gjerman Hannover 96 II dhe ekipin kombëtar të Kosovës.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sulejmani më parë përfaqësonte Gjermaninë dhe Shqipërinë në nivel ndërkombëtar të të rinjve. Ai filloi karrierën e tij të të rinjve në akademinë e Hannover 96 në moshën nëntë vjeçare. Ai luajti për ekipin e të rinjve të Hannover U-19 për sezonin 2012-13 në Bundesliga nën 19 dhe bëri shtatë paraqitje dhe shënoi një gol kundër Holstein Kiel U-19 në 12 maj 2013, ndeshje përfundoi në fitoren 5-2.[1]Ai filloi sezonin 2013-14 më 11 gusht 2013, duke luajtur kundër Rot-Weiss Erfurt U-19 në humbjen 3-1[2]Ai arriti të shënojë 2 gola këtë sezon, së pari erdhi një javë më vonë pas ndeshjes së sezonit të hapjes, më 18 gusht 2013 kundër St Pauli U-19 përfundoi në fitoren 4-2.[3] dhe sezoni i dytë i sezonit më 1 shtator 2013 kundër Hamburg U-19, ishin ndeshje përfunduar në fitoren 4-1 [4] Syejmani përfundoi sezonin 2013-14 me gjithsej 6 paraqitje dhe 2 gola të shënuara, pasi ai fitoi hyrjen me Hannover 96 II duke e mbajtur debutimin e tij më 19 tetor 2013 kundër Victoria Hamburg duke luajtur si një iniciator në ndeshjen e përfunduar në një fitore larg 0- 2.[5]

Sulejmani luajti më 26 tetor 2013 në shkatërrimin 9-2 të Hannover 96 II të Werder Bremenit II [6]para se ai të ishte thirrur nga skuadra e parë Hannover 96 për ndeshjen kundër Werder Bremen më 3 nëntor 2013, ku ai ishte një i papërdorur zëvendësues . Ai bëri debutimin e tij për Hannover 96 në moshën 17 vjeç, më 14 dhjetor 2013, në ndeshjen kundër Nürnbergut, duke zëvendësuar Artur Sobiech në minutën e 74-të. Hannover u kthye nga 3-0 poshtë për të nxjerrë 3-3, ndërsa Sulejmani ndihmoi në golin e dytë të Hannoverit të shënuar nga Mame Diouf në minutën e 87. Në ndeshjen e ardhshme të ndeshjes kundër Freiburg më 21 dhjetor 2013, Sulejmani përfshiu në ndeshjen fillestare duke luajtur një gjysmë të plotë të ndeshjes dhe u zëvëndësua për gjysmën e dytë nga Artur Sobiech, pasi ndeshja përfundoi në humbjen 2-1. [7]

Më 29 janar 2015, Sulejmani u huazua në Anglinë e dytë të Bundesligës, Bashkimi Berlin, deri në fund të sezonit 2014-15 si zëvendësim për Maximilian Thiel, i rikuperuar gjatë, i cili u bashkua me trajnerin Norbert Düwel, i cili më parë ishte asistent i trajnerit në Hannover 96. [8]

Më 29 janar 2015, Sulejmani u huazua në Anglinë e dytë të Bundesligës, Bashkimi Berlin, deri në fund të sezonit 2014-15 si zëvendësim për Maximilian Thiel, i rikuperuar gjatë, i cili u bashkua me trajnerin Norbert Düwel, i cili më parë ishte asistent i trajnerit në Hannover 96. [9]

Ne vitet 2012 dhe 2013. Sulejmani ka luajtur pesë ndeshje për Gjermaninë U17. [10]

Sulejmani i shpalli mediave sportive shqiptare se ai kishte qenë në kontakt me FSHF dhe ishte në dispozicion për t'u përzgjedhur nga shqiptarët, duke pasur parasysh sfondin e tij shqiptar, pavarësisht se kishte luajtur për Gjermaninë në nivelin e të rinjve. [11] Nga ana tjetër, trajneri i Shqipërisë, Gianni de Biasi, deklaroi se Sulejmani është në planet e tij. [12]

Më 1 gusht 2014, trajneri i ekipit kombëtar shqiptar të futbollit Skënder Gega deklaroi se e ka ftuar Sulejmanin të bashkohet me ekipin kombëtar të U21 për ndeshjen miqësore më 6 gusht 2014 kundër Katarit U-20. Dy ditë më vonë, më 3 gusht 2014, media raportoi se klubi i tij, Hanover, nuk i kishte dhënë leje të luante për Shqipërinë U-21, por vetë Sulejmani deklaroi se do të ishte pjesë e ekipit në ndeshjet e ardhshme.[13]Më 1 tetor 2014 Sulejmani mori një tjetër thirrje nga Shqipëria nën 21 vjeç për ndeshjen miqësore kundër Rumanisë U21, [14] por nuk pranoi ftesën.

Më 7 tetor 2015. Sulejmani mori një thirrje nga Kosova për një ndeshje miqësore kundër Guinea Ekuatoriale [15] që hyri në zëvendësim në minutën e 57 për Mërgim Brahimi.

Më 5 qershor 2017, Sulejmani mori thirrjen e tij të parë nga ekipi i Kosovës U21, kur ai u emërua në formacionin fillestar për një ndeshje kualifikuese të Kampionatit Europian të Nën 21 të UEFA-s 2019 kundër ekipit norvegjez U21 [16].

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Hannover 96 U19 vs. Holstein Kiel U19 - 12 May 2013 - Soccerway". Int.soccerway.com. 2013-05-12. Retrieved 2016-11-30.
 2. ^ "Rot-Weiß Erfurt U19 vs. Hannover 96 U19 - 11 August 2013 - Soccerway". Int.soccerway.com. 2013-08-11. Retrieved 2016-11-30.
 3. ^ "Hannover 96 U19 vs. St. Pauli U19 - 18 August 2013 - Soccerway". Int.soccerway.com. 2013-08-18. Retrieved 2016-11-30.
 4. ^ "Hannover 96 U19 vs. Hamburger SV U19 - 1 September 2013 - Soccerway". Int.soccerway.com. 2013-09-01. Retrieved 2016-11-30.
 5. ^ "Victoria Hamburg vs. Hannover 96 II - 19 October 2013 - Soccerway". Int.soccerway.com. 2013-10-19. Retrieved 2016-11-30.
 6. ^ "Hannover 96 II vs. Werder Bremen II - 26 October 2013 - Soccerway". Int.soccerway.com. 2013-10-26. Retrieved 2016-11-30.
 7. ^ "Freiburg vs. Hannover 96 - 21 December 2013 - Soccerway". Int.soccerway.com. 2013-12-21. Retrieved 2016-11-30.
 8. ^ "1. FC Union Berlin leiht Valmir Sulejmani von Hannover 96 aus" [1. FC Union Berlin loans Valmir Sulejmani from Hannover 96] (in German). 1. FC Union Berlin. 30 January 2015. Retrieved 11 March 2015.
 9. ^ "1. FC Union Berlin leiht Valmir Sulejmani von Hannover 96 aus" [1. FC Union Berlin loans Valmir Sulejmani from Hannover 96] (in German). 1. FC Union Berlin. 30 January 2015. Retrieved 11 March 2015.
 10. ^ "U 17-Junioren: Valmir Sulejmani" [U 17-juniors: Valmir Sulejmani] (in German). DFB. Retrieved 11 March 2015.
 11. ^ Asport (November 6, 2013). "17-vjeçari Sulejmani : Krenar të luaj në klubin e Altin Lalës. Kombëtarja? Kurrë mos thuaj kurrë". Asport. Retrieved 28 January 2014. Është e vërtetë që kam pasur kontakt me Federatën Shqiptare të Futbollit, respektivisht me Jetmir Salihun (red. përfaqësues i FSHF-së në Kosovë). Por në atë kohë unë kisha ftesë nga Kombetarja Gjermane, ftesë të cilën s’mund ta refuzoja. Ama kjo nuk do të thotë që unë një ditë të mos bëhem pjesë e Shqipërisë, pasi nuk mund të harroj origjinën time.
 12. ^ Gazeta Start (August 1, 2013). "De Biazi: Valmir Sulejmani është në planet e mia". Retrieved 28 January 2014. Sulejmani? Po, e njoh shumë mirë. E kam ndjekur prej kohësh, madje e kam parë me kujdes në takimin me Fraiburgun. Nuk ka dyshime që është futbollist shumë interesant dhe në planet e mia. Nuk diskutohet që ai mund të luajë me ekipin U-21, por edhe më shumë, mund të jetë një alternativë e mirë për Ekipin A.
 13. ^ "Hannoveri e ndalon Sylejmanin ti bashkohet Shqipërisë për ndeshjen me Katarin". aSport.al. Retrieved 2016-11-30.
 14. ^ U-21 ben gati miqesoren kunder Rumanise". Fshf.org. Retrieved 2016-11-30.
 15. ^ "Bunjaku bënë publike listën e futbollistëve për ndeshjen kundër Guinesë Ekuatoriale". Botapress (in Albanian). 7 October 2015.
 16. ^ "Kombëtarja U21 filloi përgatitjet për sfidën me Norvegjinë" (in Albanian). Football Federation of Kosovo. 5 June 2017.