Velcë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Velça
Fshat
Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Vlorës
Rrethi: Rrethi i Vlorës
Bashkia: Selenicë
Targat e automjeteve: VL
Përdorimi i stampës

Velça është një fshat në Bashkinë e Selenicës në rrethin e VlorësShqipërisë. Është e njohur për shpellat e saj të cilat përbëjnë një nga vendbanimet me të hershme jo vetëm në trojet shqiptare, por në të gjithë Ballkanin si dhe për kontributin e kahershëm në Luftën e Vlorës, LANÇ e çështje të tjera patriotike.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Bashkia Selenicë