Vespaziani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Vespasian)
Jump to navigation Jump to search
Vespaziani

Vespaziani (latinisht: Imperator Caesar Vespasianus Augustus) ishte një perandor romak.

Jeta[redakto | përpunoni burim]

Vespaziani lindi në 17 nëntor, 9, në Rieti dhe vdiq në 23 qershor në 79 Aquae Cutiliae. Ishte perandor romak nga viti 69 deri në vitin 79. Ishte themeluesi i dinastisë së Flavianëve që sundoi Perandorinë deri në vitin 96. I biri, Titus, pastaj Domiciano, qenë gjithashtu perandorë.[1]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Suétone, Vie des douze Césars, traduction Désiré Nisard, 1855