Jump to content

Vicente Fernández

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vicente Fernández
U lind në
Vicente Fernández Gómez

17 shkurt 1940
Guadalahara, Meksike
Vdiq12 dhjetor 2021 (81 vjeç)
Guadalahara, Meksike
TitulliFernández, 2013

Vicente Fernández Gómez lindi më 17 shkurt 1940 ne Guadalahara, qytet ne Meksike. Ai ishte nje kengetar, aktor dhe producent artistik. Ferndandez nxori 50 albume dhe mori pjese ne 30 filma. Ka fituar 7 Cmime Grammy Latine. Fernandez ishte nje figure e njohur edhe ne shume vende te tjera te botes, madje disa here ka performuar edhe ne skena festivalesh me kengetarin italian Al Bano Carrisi dhe me grupin italian Il Volo. Per nder te tij, kane vendosur nje yll me emrin e tij ne Korridorin e Fames ne Hollywood. Vicente Fernandez ndrroi jete ne 12 dhjetor te 2021, si pasoje e nje goditjeje aksidentale ne shtyllen kurrizore e cila e la te paralizuar per 5 muaj me rradhe. Fernandez la pas dy djem, kengetarin popullor Alejandro Fernandez dhe aktorin e telenovelave meksikane Vicente Fernandez Jr.