Vidova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vidovë
Καλαμάκιον
Fshat
Vendndodhja
Vidovë is located in Greqia
Vidovë
Vidovë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Perëndimor
Qarku Ahai
Komuna Ahaia Perëndimor
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 33 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 9′ 23″ Veri

21° 29′ 36″ Lindje

Popullsia 502 banorë (2011)

Vidovë[1] (greqisht: Καλαμάκιον/Kalamákion) është fshat në qarkun i Ahaisë, Greqi. Përpara vitit 1928, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Βίδοβα/Vídhova.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 31.
  2. ^ Πανδέκτης: Vídhova - Kalamákion