Viljandi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Viljandi
Gjuha estoneze : Viljandi
Qytet
noform
Bashkia e Viljandit
Vendndodhja
Viljandi is located in Estonia
Viljandi
Viljandi

Koordinatat: 58°22′0″V 25°36′0″L / 58.36667°V 25.60000°L / 58.36667; 25.60000

Administrimi
Shteti Flamuri Estonia
Qarku Qarku Viljandimaa
Bashkia Viljandi
Kryetari i Bashkisë Loit Kivistik
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 14.62 km2
Popullsia 19150 banorë
Dendësia 779 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1283
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Prefiksi (+372)
Koordinatat 58° 22′ 0″ Veri

25° 36′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.viljandi.ee

Viljandi është një qytet në Estoninë jugore. Është qytet i vjetër, me rrënoja mesjetare, dhe njihet ndryshe dhe si kryeqyteti kulturor i Estonisë për shkak të festivaleve të muzikës që mbahen aty çdo verë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia dhe klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti ndodhet në luginën e Liqenit të Viljandit. 27% e qytetit është zonë e gjelbër, me parqe e pemë të ndryshme.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viljandi quhet dhe kryeqyteti kulturor i Estonisë, pasi aty ndodhet Akademia e Kulturës e Viljandit.

Foto[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]