Vincenzo Dorsa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Vinçens Dorsa)
Vincenzo Dorsa
OccupationShkrimtar, përkthyes, studiues

Vincenzo Dorsa (26 shkurt 1823 - 4 dhjetor 1855) ishte një studiues, shkrimtar dhe përkthyes arbëresh.[1]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vincenzo Dorsa lindi në 1823 në një familje të shquar arbëreshe. Babai i tij, Francesco, ishte avokat dhe nëna e tij ishte mbesa e Domenico Bellusci. Fshati i tij, Frascineto, u vendos nga shqiptarët pas vdekjes së Skënderbeut. Të ndikuar nga rritja e interesit për popullin dhe gjuhën shqipe dhe lëvizja e Zgjimit Kombëtar Shqiptar të gjysmës së parë të shekullit të 19-të, në 1848 Dorsa botoi Dagli Albanesi, richerchie e pensieri . Një përmbledhje e historisë së popullit shqiptar, ai ia kushtoi "kombit tim të ndarë dhe të shpërndarë, por një.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 

  1. ^ Robert Elsie (2013). A Biographical Dictionary of Albanian History (në anglisht). I.B.Tauris. fq. 121.
  2. ^ Stavro Skendi (2015). The Albanian National Awakening (në anglisht). Princeton University Press. fq. 115.