Violette Szabo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Violette Szabo

Violette Szabo (gjatë: Violette Reine Elizabeth Bushell Szabo; (26 qershor 1921 – 5 shkurt 1945) ishte një agjente sekrete e Luftës së Dytë Botërore. Aktivitetet e saj të luftës në Francën e pushtuar janë ekranizuar në filmin “Carve her name with pride”, i bazuar në romanin me të njëjtin titull nga R.J. Minney. Ajo u rekrutua nga SOE dhe mori trajnim intensiv. Ajo u kap nga ushtarët gjermanë në Francë në vitin 1944. U ekzekutua më 5 shkurt 1945 në moshën 23-vjeçare.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Violette Szabo – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale