Vira (Karistë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Virë
Αργυρόν
Fshat
Vendndodhja
Virë is located in Greqia
Virë
Virë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Qendror
Qarku Eube
Komuna Karistë
Të dhëna dhe statistika
Vendasit Virjot
Lartësia 252 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 18′ 32″ Veri

24° 8′ 55″ Lindje

Popullsia 261 banorë (2011)

Virë[1] (greqisht: Αργυρόν/Argirón) është fshat në qarkun i Eubesë, Greqi. Përpara vitit 1957, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Βίρα/Víra.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 38.
  2. ^ Πανδέκτης: Víra - Argirón