Vishegradi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vishegradi
Вишеград
Qytet
noform
Pamje nga Vishegradi
Вишеград
Vendndodhja
Vishegradi Вишеград is located in Bosnja dhe Hercegovina
Vishegradi Вишеград
Vishegradi
Вишеград

Koordinatat: 43°46′58″V 19°17′28″L / 43.78278°V 19.29111°L / 43.78278; 19.29111

Administrimi
Shteti Flamuri Bosnja dhe Hercegovina
Njësia Shtetërore Republika Serbe
Bashkia Vishegrad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 448.14 km2
Lartësia 389 m (m.n.d.)
Popullsia 10.668 banorë
Dendësia 24 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 73240
Prefiksi (387) 058
Koordinatat 43° 46′ 58″ Veri

19° 17′ 28″ Lindje


Vishegradi është një qytet dhe bashki që ndodhet në pjesën lindore të Republikës Serbe, një njësi shtetërore e Bosnjës dhe Hercegovinës. Ai ndodhet në bashkimin e lumenjve Drina dhe Rzav. Që nga viti 2013, ai ka një popullsi prej 10,668 banorë.

Qyteti përfshin urën e Mehmed Pashë Sokoloviçit të epokës osmane, një vend i trashëgimisë botërore të UNESKO-s, që u popullarizua nga Ivo Andriç në romanin e tij Ura mbi Drina. Një vend turistik i quajtur Andriçgrad (Qyteti i Andriçit), dedikuar Andriçit, ndodhet pranë urës.

Ura e Mehmed Pashë Sokoloviçit