Jump to content

Vitali Klitschko

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vitali Klitschko
Dr. Ironfist
U lind në
Belovodsk,Kirgistan
ShtetësiaUkrainas

Vitali Volodymyrovych Klichko (shqip:Vitali Klitschko gjermanisht: Vitali Klitschko, e lindur 19 korrik 1971) është një ukrainas boksier profesionist dhe njeri shumë i rëndësishëm aktual WBC kampion botëror peshë e rëndë. Ai është gjithashtu një udhëheqës i Aleancës të partive politike të Ukrainës Demokratik për Reforma dhe një anëtar i delegacionit të Ukrainës në Kongresin e Këshillit të Evropës. Ai ka pasur më parë tituj WBC WBO dhe. Klitschko është i pari profesionist kampion boks botës për të mbajtur një Ph.D.

Klitschko është i njohur për grushta e tij të fuqishme dhe mjekër të jashtëzakonshme. Me 39 knockouts nga 42 fitore, ai mban edhe nokaut-to-të luftuar më të mirë raport të çdo kampion në historinë e njeri shumë i rëndësishëm boks. Ai kurrë nuk ka qenë e rrëzuan nga ose rrëzuan në çdo periudhë profesionale boks. Humbjet e tij dy kanë ardhur me anë të një dëmtimi shpatull gjatë një luftë dhe një prerje të thellë mbi sytë e tij. Fuqinë e Tij dhe sfond si një Ph.D ka çuar në pseudonimin e tij, Dr.Ironfist.

Vëllai i vogël i Vitalit Vladimiri Klitschko, është aktuale WBA Super, IBF, WBO, IBO dhe Ring Magazine kampion bote peshë e rëndë. Ai u dha çmimin më të lartë civile të Gjermanisë, Kryqi i Meritës Federale, për shkak të arritjeve të tij të ndryshme.

Kariera si KikbokIser[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimisht Klitschko ishte një Kickboxer amator. Në vitin 1992 ai u eliminua në finale të Kampionatit Europian Kikboksit 89 ndarje të lehta kg kontaktoni me anglez Pele Reid. Në vitin 1996 ai u kthye profesionale dhe përpiluar një rekord 34-1 me 22 knockouts. Ai ishte kampion botëror gjashtë herë (profesionistë dhe amatorë).

Kariera si Boksier[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klitschko fitoi kampionatin e super njeri shumë i rëndësishëm në Lojërat Botërore e parë ushtarake në Itali në vitin 1995. Vitali fitoi medaljen e argjendtë në Kampionatin Botëror 1995 Boksit Amator në Berlin, Gjermani, ku u mund nga Lezin Aleksei Rusisë në finale. Në autobiografinë e tij, botuar në Gjermani në vitin 2004, boksieri zbuloi se ai testuar pozitiv për një steroid ndaluar në vitin 1996. Ai i atribuohen pranisë së drogës në trajtimin e një dëmtimi, por u shkarkua këmbë nga ekipi ukrainas boks dhe humbi Olimpiadës Atlanta. [4] Wladimir Vëllai i tij u ngjit nga njeri shumë i rëndësishëm në super-njeri shumë i rëndësishëm për të marrë vendin e tij në skuadër. Rekordin e tij amatore ishte 195-15 me 80 knockouta.

Titulli WBO[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klitschko filloi karrierën e tij profesionale të boksit në vitin 1996, duke fituar e tij të parë njëzet e katër lufton nga ose nokaut në fillim ose në nokaut teknik (TKO). Ai dhe Wladimir nënshkruar me Universum gjermane atlet-promovimin e kompanisë. Me të dy vëllezërit që mbajnë Ph.Ds dhe duke qenë në shumë gjuhë, personalitetet e tyre të rafinuar dhe artikulimin e bëra për tregtueshmëri rrjedhë, kur ata u zhvendos në Gjermani dhe Universum. Me kalimin e kohës, ata u bënë të famshëm kombëtar në vendin e adoptuar të tyre në shtëpi. Në luftën e tij pro 25, më 26 qershor 1999, Klitschko fitoi titullin WBO njeri shumë i rëndësishëm nga Herbie Hide e Mbretërisë së Bashkuar me një nokaut 2 rrumbullakët.

Shih dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vladimir Klitschko

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]