Jump to content

Viti i Elefantit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Viti i Elefantit (Arabisht: عام الفيل‎) është një ngjarje historike ku ndodhi në njëjtin vit ku lindi Muhammedi.

Ngjarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një etiopian me emrin Abraha me një elefantë shkoi ta sulmonte Mekën dhe deshi ta shkatërronte Qaben. Në Kuran thuhet se Zoti i shpëtoi mekasit duke i dërguar disa zogj duke i shkatërruar ata me gurë. Kjo ngjarje tregon se Allahu mund ta shpëtojë shtëpinë e tij nga ushtria e 600,000 elefantë duke i dërguar zogj.

Në Kuran[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo ngjarje u përmend në Kuran në suren e 105-të, surja El Filë që domethënë "surja e Elefantit" në shqip.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]