Vizorja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vizore të ndryshme
Një vizore prej çeliku

Vizorja e quajtur nganjëherë edhe si matës i linjës, është një pajisje e përdorur në gjeometri dhe vizatim teknik, ashtu si edhe në industri inxhinierike dhe ndërtimore, për të matur ose vizatuar linja a vija të drejta. [1]

Vizore prej bronzit. Dinastia Han, 206 p.e.s. - 220 e.s. Gërmuar në Qarkun Zichang, Kinë

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "ruler noun - Definition, pictures, pronunciation and usage notes - Oxford Advanced Learner's Dictionary at OxfordLearnersDictionaries.com". www.oxfordlearnersdictionaries.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2017. Marrë më 25 prill 2018.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Cherry, Dan. "Collector's guide to rules", Furniture & Cabinetmaking, no. 259, July 2017, ISSN 1365-4292, pp. 52–6
  • Rees, Jane and Mark (2010). The Rule Book: Measuring for the Trades. Lakeville, MN: Astragal Press  ISBN 978-1-931626-26-2  OCLC 907853704
  • Russell, David R.; with photography by James Austin and foreword by David Linley (2010). Antique Woodworking Tools: Their Craftsmanship from the Earliest Times to the Twentieth Century, Cambridge: John Adamson  ISBN 978-1-898565-05-5  OCLC 727125586, pp. 64–74
  • Whitelaw, Ian (2007). A Measure of All Things: The Story of Man and Measurement. Macmillan  ISBN 0-312-37026-1  OCLC 938084552