Vllakanji

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vllakanj
Χρυσοχώριον
Fshat
Vendndodhja
Vllakanj is located in Greqia
Vllakanj
Vllakanj
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Peloponez
Qarku Mesini
Komuna Ohali
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 252 m (m.n.d.)
Koordinatat 37° 20′ 27″ Veri

21° 51′ 50″ Lindje

Popullsia 34 banorë (2011)

Vllakanj[1][2] edhe Vllaka[2] (greqisht: Χρυσοχώριον/Khrisokhórion) është fshat në qarkun i Mesinisë, Greqi. Përpara vitit 1907, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Βλάκα/Vláka.[3]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Giochalas, Titos P. (2011). He Arvanitia sto Moria: Chronika poreias. Ekdoseis Patake. fq. 97.
  2. ^ a b Georgacas, Demetrius J., & William A. McDonald (1969). Place Names of Southwest Peloponnesus: Register and Indexes. University of Minnesota Press. fq. 339, 350.
  3. ^ Lithoxou, Dimitri (2005). Μετονομασίες οικισμών την περίοδο 1833-1912: Vláka - Khrisokhórion