Vung Tau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vung Tau
Qytet
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Vietnami
Qarku Dong Nam Bo
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 140 km2
Popullsia 303'988 banorë
Dendësia 2142 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Prefiksi +84511
Faqja Zyrtare Faqja zyrtare

Vung Tau (Vũng Tàu)është kryeqyteti i provincës së Ba Ria-Vung Tau, rajoni e Dong Nam Bo, Vietnami. Ky qytet ka mbi 303.988 banorë në një sipërfaqe prej 140 km² dhe kështu është qyteti më i madh në Vung Tau. Aeroporti Vung Tau: (vietnamsht: Sân bay Vũng Tàu) është aeroporti ndërkombëtar i qytetit vietnamez Vung Tau.