Vung Tau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Vung Tau
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
303'988 banorë
2142 banorë për km² banorë/km²
Sipërfaqja 140 km² prej të cilave km²
Administrata
Shteti Vietnami
Qarku Dong Nam Bo
Adresa e kuvendit
Kodi postal
Prefiksi telefonik +84511
Faqe zyrtare Faqja zyrtare
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse


Vung Tau (Vũng Tàu)është kryeqyteti i provincës së Ba Ria-Vung Tau, rajoni e Dong Nam Bo, Vietnami. Ky qytet ka mbi 303.988 banorë në një sipërfaqe prej 140 km² dhe kështu është qyteti më i madh në Vung Tau. Aeroporti Vung Tau: (vietnamsht: Sân bay Vũng Tàu) është aeroporti ndërkombëtar i qytetit vietnamez Vung Tau.