Wenatchee, Washington

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Wenatchee, Washington
Anglisht : City of Wenatchee
qytet
noform
Skyline of Wenatchee, 2009
Flamuri_figura
Vendndodhja
Wenatchee, Washington is located in SHBA
Wenatchee, Washington
Wenatchee, Washington

Koordinatat: 47°25′24″V 120°19′31″P / 47.42333°V 120.32528°P / 47.42333; -120.32528

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Washington
Qarku Chelan
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 20.8 km2
 •  urbane 81.256 km2
 •  aglomerati 4.843 km2
 •  tokësore 20.12 km2
 •  ujore 0.7 km2
Lartësia 237 m (m.n.d.)
Popullsia 31925 banorë (2010)
 •  urbane 67,227 (US: 412th) banorë
 •  aglomerati 113,438 (US: 334th) banorë
Dendësia 1586.4 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1811
Zona Kohore PST-8
Verore PDT-7
Kodi Postal 98801

98807

Prefiksi 509
Koordinatat 47° 25′ 24″ Veri

120° 19′ 31″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.wenatcheewa.gov

Wenatchee, Washington (City of Wenatchee) është një qytet në qarkun Chelanshtetit federal Washington, SHBA. Në Wenatchee, Washington jetojnë 31925 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 1586.4 banor/km2 (4108.8 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 20.8 km2 (8.04 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 237 m (780 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Wenatchee, Washington – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale